دسته‌بندی نشده

نکات مهم برای شروع ساخت و ساز

نکات ساختمان سازی

ساختمان سازی یکی از صنایع مادر در کشور محسوب می شود. تجربه ثابت کرده است با رونق گرفتن ساخت و ساز، بسیاری از کسب و کار ها رونق گرفته و شرایط اقتصادی مردم بهتر می شود. بسیاری از شرکت ها و کارخانه های تولیدی به ساختمان سازی وابسته اند و بعد از رونق این صنعت، وضعیت آنها نیز بهبود می یابد. در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای شروع ساختمان سازی مطرح کنیم. پس تا انتهای مقاله با آجرپلاس همراه باشید.

بهترین فصل برای ساخت و ساز کدام است؟

اگر قصد شروع دارید، بهتر است فصل بهار و تابستان را برای این کار انتخاب کنید. معمولا از اواسط اردیبهشت شرایط جوی برای ساختمان سازی بهتر می شود. زیرا در این فصل بارش های موسمی پایان یافته و شرایط بسیار مناسب تر است. در فصل های پاییز و زمستان بدلیل وجود بارش ها، سرعت شما گرفته می شود. مخصوصا اینکه اگر در مرحله ی سفت کاری ساختمان باشید، مجبور به کنسل کردن پروژه تا مدتی می شوید. همچنین احتمال آسیب به مصالح ساختمانی نیز وجود دارد.

کمبود مصالح ساختمانی در فصول سرد:

در فصل زمستان و پاییز بدلایل مختلف با کمبود مصالح ساختمانی رو به رو هستید. زیرا در این فصل بسیاری از تولیدات کارخانجات کم شده و شما برای تهیه ی آن ها به مشکل خواهید خورد. بنابراین کبود مصالح ساختمانی نیز می تواند موجب خوابیدن پروژه و طولانی شدن مراحل ساخت شود.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی در فصول سرد:

به دلیل کمبود مصالح ساختمانی و افزایش تقاضا، قطعا در فصل زمستان با افزایش شدید قیمت های مصالح رو به رو خواهید شد. برای مثال معمولا در فصل زمستان به دلیل مشکلات گازی، بسیاری از کارخانجات آجر مجبور به خاموش کردن کوره های آجرپزی خود می باشند. این تولید نشدن آجر، باعث می شود تقاضا افزایش یافته و قیمت آجر جهش داشته باشند. بنابراین قطعا در هزینه های ساخت شما تاثیر گذار خواهند بود.

دقت در خرید مصالح ساختمانی:

در خرید مصالح ساختمانی حتما با یک کارشناس مشورت کنید. هرکدام از مصالح ساختمانی جزیی از اسکلت ساختمان شما خواهند بود. عمر و ارزش ساختمان شما وابستگی بسیار زیادی به مصالحی دارد که برای آن انتخاب می کنید. برای مثال یکی از مصالح ساختمانی بسیار پرکاربرد در ساختمان سازی، آجر سفال می باشد. اگر در این زمینه عجولانه عمل کنید، ممکن است هم از نظر هزینه و هم از نظر کیفیت ساخت وساز با مشکل مواجه شوید.

مصالح ساختمانی پرکاربرد در ساختمان سازی :

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از مصالح پر کاربرد در ساختمان سازی آجر سفال می باشد. در حالت کلی آجر یک عضو جدایی ناپذیر و یک مسئله ی بسیار ضروری در ساختمان سازی است. همچنین آجر لفتون نیز در بسیاری از قسمت های بنا مورد استفاده قرار می گیرد. بتن یکی دیگر از مصالح پر کاربرد در ساخت و ساز است. در مراحل مختلف ساخت و ساز، به خصوص در مرحله ی سفت کاری، شما نیاز زیادی به سیمان دارید. در ادامه و هرچه به پایان کار نزدیک می شوید، مصالح زیادی نیاز دارید. از آجر نما می توان به عنوان یکی دیگر از عضو های پر کاربرد یک بنای ساختمانی نام برد.

رعایت موارد ایمنی در ساخت و ساز :

در ساخت یک بنا از ابتدا به موارد ایمنی دقت کنید. در این زمینه حتما از یک مهندس ناظر کمک بگیرید. در مراحل اجرای یک پروژه، مشکلات و اتفاقات بسیاری زیادی رخ می دهد که هریک از آن ها ممکن است منجر به تعطیل شدن طولانی مدت پروژه شود. در مراحل ساخت و ساز از کارشناسان کمک بگیرید تا طبق قوانین موارد ایمنی در مراحل ساخت را برای شما پیاده سازی کنند. موارد و مثال های زیادی وجود دارد که عدم رعایت موارد ایمنی منجر به وارد شدن خسارت های جانی و مالی زیادی شده است.

ایمن سازی ساختمان:

بنایی که شما می سازید، قرار است پذیرای انسان های زیادی باشد. بنابراین ایمن سازی ساختمان باید یکی از اولویت های شما باشد. عدم توجه به موارد ایمن سازی ساختمان، سال ها موجب جان باختن افراد زیادی در سراسر دنیا شده است. همچنین سالانه افراد زیادی بدلیل عدم موارد ایمن سازی جان خود را از دست می دهند. هر چند در سال های اخیر با افزایش استاندارد ها این موارد کاهش چشمگیری داشته است. اما اگر شما قصد ساختن یک بنا، هرچند کوچک هستید بازهم این موارد را سر لوحه ی خود قرار دهید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
Summary
نکات مهم برای شروع ساخت و ساز
Article Name
نکات مهم برای شروع ساخت و ساز
Description
سالانه ساختمان های زیادی در دنیا بنا می شوند. سنعت ساخت و ساز یکی از صنایع مادر بود که موجب رونق بسیاری از کسب و کار ها می شود. در این مقاله قصد داریم نکات مهم ساختمان سازی را به آن اشاره کنیم.
Author
Publisher Name
آجر پلاس
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *